دانلود فرمت ورد: پایان نامه ارشد علوم اجتماعی: گرایش پژوهش علوم اجتماعی بررسي عوامل مؤثر بر میزان اعتماد اجتماعی

پایان نامه مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم اجتماعی 

گرایش پژوهش علوم اجتماعی با موضوع بررسي عوامل مؤثر بر میزان اعتماد اجتماعی آزمون تجربي در شهر اراک

در ادامه مطلب می توانید تکه هایی از ابتدای این پایان نامه را بخوانید

و در صورت نیاز به متن کامل آن می توانید از لینک پرداخت و دانلود آنی برای خرید متن کامل این پایان نامه اقدام نمائید.

لوگوی-دانشگاه-تهران

دانشگاه تهران

دانشکده علوم اجتماعی

 

پایان نامه برای دریافت درجه کارشناسی ارشدعلوم اجتماعی

{ گرایش پژوهش علوم اجتماعی }

موضوع :

مطالعه اعتماد اجتماعی و عوامل مؤثر برآن

آزمون تجربي در شهر اراک

 

استاد راهنما :

دکترهوشنگ نایبی

 

استادمشاور :

دکتر علیرضا محسنی تبریزی

 

نگارش :

 

برای رعایت حریم خصوصی نام نگارنده درج نمی گردد

تکه هایی از متن به عنوان نمونه :

فصل اول   

كليات تحقيق

 

 

بشر به حکم اینکه موجودی اجتماعی می باشد و به تعبیری تمایل به زندگی با جمع ریشه در فطرت او دارد، ناگزیر از ایجاد ارتباط با دیگران می باشد، ارتباطی که در پرتو آن موفق می گردد معضلات و نارسائیهای خود را مرتفع نماید و بطور متقابل در رفع معضلات و کاستیهای متنوع و متعدد سایرین مؤثر و دارای تأثیر باشد. بدون شک یکی از اساسی ترین مواردی که ضرورت این ارتباطات بین افراد بشر را تسریع می کند، اعتماد افراد به یکدیگر می باشد.

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید                     

اعتماد در متن کنش های بشر به خصوص در آندسته از کنش ها که جهت گیری معطوف به آینده دارند، نمود پیدا می کند. به اظهار دیگر اعتماد آن نوع ارتباط کیفی می باشد که به تعبیر کلمن(1377) قدرت اقدام کردن را تسریع می کند. اعتماد تسهیل کننده مبادلات در فضای اجتماعی می باشد که هزینه مذاکرات و مبادلات اجتماعی را به حداقل می رساند و برای حل مسائل مربوط به نظم       اجتماعی تأثیر تعیین کننده ای دارد و عنصر پیش قراردادی و مقوم حیات اجتماعی می باشد. همچنین اعتماد اجتماعي موجب مي گردد كه اعضاء يك جامعه به هم نزدیک شوند و به تعامل با یکدیگر در عرصه های مختلف زندگی اجتماعی بپردازند. در واقع توانايي كار جمعي و معاشرت پذيري انسانها            در جامعه به معني پذيرش صداقت، قابليت اعتماد كردن، اطمينان و حسن وظيفه آنها نسبت به یکدیگر می باشد.

 

 

رساله حاضر بر آن می باشد تا ضمن تشریح فضای مفهومی اعتماد اجتماعی و نیز شناسایی ابعاد آن، عوامل مؤثر بر اعتماد اجتماعی را شناسایی کند. به همین مقصود، ضمن مروری که بر نظريه های  اعتماد اجتماعی دارد با عنایت به فرضیاتی که از این نظريه ها اخذ و به آزمون گذاشته می گردد، به اظهار عوامل مؤثر بر اعتماد اجتماعی می پردازد. همچنین با در نظر داشتن یافته ها و نتایج حاصل از               پژوهش به اظهار راهکارهها و پیشنهاداتی در جهت افزایش میزان اعتماد اجتماعی خواهد پرداخت.

در این فصل از پژوهش، به اظهار طرح مسئله، اهمیت و ضرورت پژوهش واهداف پژوهش می پردازیم.

1- 1- طرح مسئله

در بستر تعاملات اجتماعي و گروهي، اعتماد بعنوان يك سازوكار اجتماعي با كاركردهاي متعدد اجتماعي، سياسي، اقتصادي و روان شناختي خود تأثیر مهمي را ايفا مي كند. بسياري از جامعه شناسان عقیده دارند كه اعتماد پايه اساسي نظم اجتماعي مي باشد، اعتماد، تنش ها را كاهش  مي دهد و انسجام را افزايش مي دهد. آن چیز که كه باعث اعتماد مردم به يكديگر مي گردد، احساس امنيت می باشد و براي حركت موفقيت آميز اقتصاد و افزايش مشروعيت حكام و توسعه سياسي لازم است.

اعتماد را نمي توان بطور مصنوعي ايجاد كرد. اعتماد محصول شرايط اجتماعي و اقتصادي خاصي در جامعه می باشد كه در طول زمان از طريق سلسله اي از تعامل شكل مي گيرد. در جامعه ايران با در نظر داشتن اين كه حد بالاي هرم جمعيت را جوانان تشكيل مي دهند، باز توليد سرمايه اجتماعي موضوع جدي و اصلي قلمداد مي گردد. بايد تصریح كرد كه اگر اعتماد در سطح تمام روابط اجتماعي در جامعه منتشر گردد يا به عبارت ديگر حس ظن نسبت به همه افراد در روابط اجتماعي و در روابط افراد با نهادهاي اجتماعي جامعه گسترش و تعميم يابد، در آن صورت مي توان شاهد شكل گيري هويت جامعه اي    ( ملي ) علیرغم وجود ساير هويت هاي جمعي از قبيل محلي، محله اي، سازماني، ديني، قومي و . . .

 

بود. به طوركلي وجود اعتماد در روابط و مبادلات اجتماعي ميان كنشگران احساسات مثبت ايجاد   مي كند و توليد احساسات مثبت در روابط ميان كنشگران باعث همبستگي اجتماعي مي گردد. در چنين شرايطي كنشگران در كنار يكديگر احساس امنيت مي كنند، درك همبستگي و امنيت، تعهد بيشتر به ارتباط را به دنبال دارد. كنشگران در چنين شرايطي تنها به فكر منافع خودشان نيستند، بلكه رفاه ساير كنشگران را نيز مورد توجه قرار مي دهند. اين احساس دگرخواهي، موجب تقويت امنيت، تعهد و مقبوليت اجتماعي  ( عزت و تکریم و . . . ) مي گردد.

از طرف دیگر پیرامون اعتماد اجتماعی سئوالات مختلفی به ذهن خطور می کند، مانند آنکه                     افراد يك جامعه به چه ميزان در روابط اجتماعي خود حاضر مي شوند با ديگراني كه ارتباط فاميلي و خويشاوندي ندارند، براساس يك آرمان يا برنامه عملي مشترك جمع شوند و به چه ميزان به هم اعتماد مي كنند و هدف مشترك خود را با سازماندهي مشترك، حتي المقدور به شكل مدون،     حقوقي و داراي جنبه رسمي پيگيري مي كنند؟ آيا مردم در زندگي روزمره خودعموماً صادق، درستكار و قابل اعتماد هستند يا متقلب، رياكار و دروغگو مي باشند؟ چرا اعتماد اجتماعي، پايه و اساس زندگي اجتماعي می باشد؟ هيچ كس قادر نيست كه از پذيرفتن آن چیز که در زندگي روزمره با آن روبرو مي گردد سرباز زند. اعتماد نيز مانند خوش بيني براي سلامت رواني اساسي می باشد.

بنابرین مطالعه اعتماد اجتماعی و عوامل مؤثر بر آن مسئله اصلی پژوهش حاضر محسوب                   می گردد و در این راستا چند سئوال مطرح می گردد:

1- اعتماد اجتماعی چیست و دارای چه ابعاد و سطوحی می باشد؟

2- رویکردهای تبیین کننده اعتماد اجتماعی کدامند؟

3- چه عواملی در کاهش یا افزایش میزان اعتماد اجتماعی در جامعه مورد مطالعه تأثیر دارند؟

 

 

4- چه راهکارهایی را می توان برای افزایش میزان اعتماد اجتماعی ارائه داد؟

1 -2- اهميت و ضرورت تحقيق

يكي از اساسي ترين مسائلي كه جوامع امروزي با آن مواجهند، مسئله انسجام اجتماعي می باشد و اعتماد بعنوان يكي از عناصر كليدي مؤثر در ايجاد انسجام تلقي مي گردد. وجود اعتماد اجتماعي متقابل و احساس مسئوليت تعميم يافته بستر مناسب براي تعاملات اجتماعي عام گرايانه يا ترجيح ضوابط و ملاك هاي عام و غيرشخصي را فراهم مي آورد و تحديد قلمرو عواطف، اعتماد و احساس مسئوليت و تعهد به جنبه هاي محدود و خاص و تفكيك خودي و غيرخودي تعاملات اجتماعي را به سمت و سوي روابط خاص گرايانه متمايل خواهد نمود.

در جامعه ايران به دليل عدم غلبه فرهنگ كتبي و غلبه تاريخي فرهنگ شفاهي و شايد به دليل تهاجم هاي مكرر نيروهاي خارجي، ناملايمات داخلي و شرايط ناشي از وضعيت جغرافيايي كه باعث قحطي و گرسنگي هاي مكرر مي شده می باشد و همچنين غلبه نظام ملوك الطوايفي در طول صدها سال و ضعف يا استبداد بيش از هر قدرت مركزي در بيشتر مناطق ايران شرايطي فراهم شده می باشد كه اعتماد اجتماعي از كانال هايي غير ازكانال هاي سنتي يعني نظام خويشاوندي و فاميلي در عرصه هاي مختلف اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و سياسي چندان عملي نبوده می باشد . بنابراين ما ملت ايران نسبت به افرادي كه با آنها از طریق سازوكار هاي سنتي عشايري، خويشاوندي، ارتباط محكم پيشين نداشته باشيم براي كنش، چندان وارد تعاملات نمي شويم. شايد هم اين مسئله قدري به بسته بودن عرصه هاي عمومي و قدري نيز به خصلت هاي فرهنگي و رفتاري ما ايرانيان بر مي گردد كه باعث محافظه كاري در روابط اجتماعي مي گردد. لذا اگر اعتمادهاي يك به يك شكل نگيرد، اين عدم

 

 

اعتماد منجر به اين مي گردد كه روابط اجتماعي با احتياط محافظه كاريهاي بسيار زياد پيش برود. نتايج منفي اين فرايند سخت يافتن همكاران و هم انديشان، باعث مي گردد بسياري افراد از منافع احتمالي چنين شكل گيري گروهي صرف نظر كنند و در نتيجه به همين زندگي سلولي و فردي و در نهايت در حلقه سنتي اجتماعي خود بازگشت كنند و اقدام جمعي مخاطره آميز و پرخطر تلقي گردد.

در مورد ضرورت پژوهش پیرامون اعتماد اجتماعی بایستی به این نکته تصریح نمود که بي اعتمادي اجتماعي نسبت به ديگراني كه خارج از حلقه قابل اعتماد خويشاوندي و دوستان قرار مي گيرند، به اين منجر مي گردد كه روابط اجتماعي هميشه به صورت تصادفي و پراكنده و منطقي و همراه با ملاحظات و احتياط هاي بسيار زياد صورت بگيرد و در نتيجه اصلاً امكان جمع شدن افراد دور هم و پذيرش تأثیر ها و مسئوليتهاي معيني مبتني بر منافع آن گروه يا تشكل کاهش یابد.

1-3- اهداف تحقيق

با در نظر داشتن اینکه انجام هر پژوهش اجتماعی منوط به لحاظ کردن یکسری اهدافی خاص       می باشد تا مسیر حرکت پژوهش بر اساس آن اهداف مشخص گردد و در پایان پژوهش نیز انتظار      می رود که محقق به آن اهداف جامه اقدام بپوشاند. پژوهش حاضر نیز از این امر مثتثنی نبوده و لذا درصدد تحقّق اهداف ذیل می باشد:

1- تشریح مفهوم اعتماد اجتماعی و ابعاد آن.

2- تشریح رویکرد های تبیین کننده اعتماد اجتماعی.

3- سنجش اعتماد اجتماعی و سطوح مختلف آن در جامعه مورد مطالعه.

4- بررسي عوامل مؤثر بر میزان اعتماد اجتماعی در جامعه مورد مطالعه.

***ممکن می باشد هنگام انتقال از فایل اصلی به داخل سایت بعضی متون به هم بریزد

یا بعضی نمادها و اشکال درج نشود اما در فایل دانلودی همه چیز مرتب و کامل و با فرمت ورد موجود می باشد***

متن کامل را می توانید دانلود نمائید

زیرا فقط تکه هایی از متن پایان نامه در این صفحه درج شده (به گونه نمونه)

اما در فایل دانلودی متن کامل پایان نامه

 با فرمت ورد word که قابل ویرایش و کپی کردن می باشند

موجود می باشد

تعداد صفحه : 360 صفحه به همراه پرسشنامه

قیمت : چهارده هزار و هفتصد تومان

 

 

***

—-

شما می توانید تکه های دیگری از این مطلب را در شماره بندی انتهای صفحه بخوانید              

پشتیبانی سایت :        ———-        serderehi@gmail.com