این روزها با عبارت «خدای جذابیت» زیاد روبه رو میشیم، اما واقعا خدای جذابیت کیست؟ گذشته از اینکه این عبارت به ویژه در شبکه های مجازی کمی بارِ طنز و شوخی پیدا کرده، همه ما دوست داریم خدای جذابیت باشیم. حتما با افرادی برخورد کردین که نحوه ی حرف زدن یا برخوردشان در جمع همه رو عاشق و میخکوب کرده و همون دم آرزو کردین که کاش شمام از این نوع جذابیت رفتاری داشتین. اصلا شاید شما خواننده عزیز یکی از این دوستان جذاب هستین. در هر حال شک نکنین که جذابیت رفتاری قبل از اونکه به خاطر ظاهر افراد شکل بگیره، از شخصیت شون نشأت میگیره. واقعا جذابیت رفتاری یه سری از تواناییا شامل رابطه برقرار کردن، شوخ طبعی و اعتماد به نفسه. جذابیت رفتاری باعث می شه دوستان بیشتری دور و برتان باشن و روابط دراز مدت و عمیق با اونا داشته باشین. افراد جذاب توجه بقیه رو به خود جلب می کنن، بقیه به اونا اعتماد دارن و نتیجه رفت و اومد لذت بخش با اونا، نایل شدن به لقب خدای جذابیت خودمونه. شاید شما جذابیت رفتاری فوق العاده ای دارین، یا شاید در جمع کمی گمنام هستین و اون طور که باید جذابیت در رفتارتون نمایان نمی شه؛ در هر صورت با خوندن روشای زیر می تونین موفقیت خود رو حفظ کنین و یا به میزان جذابیت رفتاری دلخواه تون برسین.

۱۰ نکته شگفت انگیزی که بر جذابیت رفتاری شما می افزاید آموزشی

 

۱. شنونده سراپاگوش باشین

متأسفانه در جامعه ی امروز، شنیدن به رفتاری کم پیدا تبدیل شده. وقتی کسی با شما صحبت می کنه، عمیقا گوش کنین. حواس تون رو پرت ناهار فردا یا پیام تلفن و … نکنین. گوش کنین و نشون بدین که از شنیدن حرفِ طرفِ مقابل تون لذت می برین و حرف هاش واسه تون مهمه. مثلا سرتون رو تکون بدین، تأیید کنین، سؤال کنین و در یک کلام، همراهش باشین.

۲. رو راست باشین

هیچکی دوست نداره فریب بخورد. منظور از فریب حیلهای روباه مکار و گربه نره نیس. منظور نگفتن حقیقت و صادق نبودنه. مثلا اگه نمی تونین به قول تون پای بند باشین، قول ندین؛ ولی اگه قول دادین حتما اونو عملی کنین. مردم رو به دنبال خودتون نکشونین، یا وقتی کسی از شما نظرخواهی می کنه، روراست و منطقی چیزی که تو سرشونه رو بازگو کنین. جذابیت رفتاری به توانایی شما در ایجاد رابطه درست و رو راست با بقیه وابسته. البته نباید رو راستی رو با گستاخی و بی ادبی اشتباه بگیرین. فرض کنین دوستی درباره لباسش از شما نظرخواهی می کنه و شما اون لباس رو نمی خوشش اومد. راستش رو بگید، اما نرمی سخن و لحن درست رو فراموش نکنین. به جای اینکه بگید: « اه اه… این چیه پوشیدی؟» مثل ای مثل «لباس قبلیت رو بیشتر پسند می کردم»، استفاده کنین.

۳. به فرق«چه» در مقابل «چیجوری» توجه کنین

۱۰ نکته شگفت انگیزی که بر جذابیت رفتاری شما می افزاید آموزشی

اینکه چی می گین، یک مسئله و چیجوری گفتن اون مسئله ای دیگر. لحن و نحوه بیان نظرات بسیار مهمه. شاید بعضی وقتا قصد شما مثبت، اما نحوه ی بیان کردن نظرتون، طوری باشه که منظور شما رو مشخص نکنه. اینجاست که «چه» در مقابل «چیجوری» قرار میگیره. مثلا شاید قصد شما تعریف کردن از کسی یا چیزی باشه اما لحن صحبت تون موجب سوءِبرداشت شه و منظور شما به درستی منتقل نشه. سوءتفاهم کلامی، یکی از مشکلات مهم ارتباطیه. افرادی که جذابیت رفتاری دارن راحت، روراست و شفاف صحبت می کنن، پس بقیه منظورشان رو درست متوجه می شن و ارتباطی سالم و طبیعی بین اونا برقرار می شه. اگه در انتقال معنی کلام تون مشکل دارین، سعی کنین از دوستان تون کمک بگیرین و لحن صحبت کردن تون رو تغییر بدین. سوءِتفاهم، نبود درک دوطرفه و هزار و یک مشکل ارتباطی دیگر به دنبال داره.

۴. دوستان تون رو با هم آشنا کنین

عامل شادی و رفت و اومد باشین. افراد رو دور هم جمع کنین، مهمانی بدین، برنامه های تفریحی یا دسته جمعی راه بندازین و تا جایی که در توان دارین شادی آفرین باشین. این کار اصلا سخت نیس و به جذابیت رفتاری شما می افزاید. مثلا همه دوستان یا اقوام رو در پارکی دور هم جمع کنین، یا مهمانی شام ترتیب بدین. این کار به بقیه نشون می ده که شما به اونا اهمیت میدید و به دنبال گسترش محبت و دوستی هستین. جذابیت رفتاری یعنی اهمیت دادن، توجه کردن و نثار محبت به بقیه.

۵. سخت نگیرید، بعضی وقتا به خودتون بخندین

اگه اشتباهی کردین، مثلا لیز خوردید یا از پله افتادید و در اصطلاح «گاف» دادین، اصلا شرمنده نشید و خجالت نکشید. راحت باشین، بخندین و سخت نگیرید. حس طنز و شوخ طبعی حضور شما رو دوست داشتنی تر می کنه. البته فراموش نکنین که هر سخن جایی و هر نکته مکانی داره. خیلی خوبه که کسی بتونه یخ جمع رو بشکنه، لطیفه بگه و با جوک گویی با افراد رابطه برقرار کنه اما دیگر شورش رو درنیاورید. جوک گویی در مکالمات حساس و جدی مثل مسخره بازی می شه و نه تنها به جذابیت رفتاری شما کمک نمی کنه، بلکه باعث می شه سخیف به نظر برسین.

۶.مشتاق و پرانرژی باشین

۱۰ نکته شگفت انگیزی که بر جذابیت رفتاری شما می افزاید آموزشی

همیشه نسبت به مسائل و رویدادها مثبت اندیش باشین. حتی اگه در مواردی احساس ناراحتی می کنین یا مخالف هستین، به روی خودتون نیارین. با لبخند و گشاده رویی پذیرای نظرات و رخدادهای جور واجور و بعضی وقتا جدید باشین. فکرتون رو باز نگه دارین. هیچی همیشه کامل و ایده آل نیس، اما اشتیاق و شور شما در پذیرش موضوعات و حل مشکلات، رفتار شما رو کامل و ایده آل می کنه و این یعنی جذابیت رفتاری که هم دوستان زیادی رو واسه شما به ارمغان میاره و هم مصاحبت با شما رو لذت بخش می کنه.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ نکته واسه کاهش استرس

۷. خنده بر هر درد بی درمان دواست

اگه می خواید خدای جذابیت شید، خودتون بخندین و بقیه رو هم مجبور به خندیدن کنین. خندیدن و خنداندن رو اولویت ذهنی خود بذارین. بعضی وقتا جدی نگرفتن مسائل و عبور از اونا با خندیدن، فشار و اضطراب بیهوده رو از شما دور می کنه. پس سعی کنین بخندین و به خندیدن عادت کنین. مطالب خنده دار و لطیفهای بامزه بخونین و اونا رو واسه دوستان تون هم بفرستید یا بخونین. از قدیم گفتن، خنده بر هر درد بی درمان دواست. وقتی خندیدن رو جدی می گیرین، کم کم از نکته سنجیای آزاردهنده روزانه دور میشید و خوشحال تر و خوشبخت تر زندگی می کنین. جذابیت رفتاریِ فردی که می خندد و مثل یک گل می شکفد، خیلی بیشتر از فرد عبوسیه که کسی حتی جرأت نداره بهش سلام کنه.

۸. اعتماد به نفس داشته باشین

۱۰ نکته شگفت انگیزی که بر جذابیت رفتاری شما می افزاید آموزشی

به چیزی که می گین و انجام میدید، اعتماد کامل داشته باشین. پای حرف تون بایستید و البته وقتی متوجه اشتباهات خود میشید با آغوش باز اونا رو تصحیح کنین. این حرکت یعنی اعتمادبه نفس که جذابیت رفتاری شما رو به شکل شگفت انگیزی افزایش می ده. با این کار به همه نشون میدید که با خودِ واقعی تون راحت هستین و بهش اعتماد دارین و بقیه هم در مورد شما احساس آرامش بیشتری می کنن. سوال کردن درباره چیزی که نمی دونین هم به افزایش اعتماد به نفس تون کمک می کنه. ندونستن اصلا عیب نیس. مثلا فرض کنین با دستگاهی جدید در بانک، رستوران یا مراکز تجاری روبه رو میشید، و طرز کار کردن با اونو نمی دونین. چه عیبی داره، مگه اجداد شما واردکننده یا سازنده اون دستگاه بودن. اصلا خجالت نکشید، جرأت کنین و طرز کار اونو بپرسید. ندونستن نشونه ضعف نیس، ولی در مقابل نپرسیدن عیبه.

۱۰ نکته شگفت انگیزی که بر جذابیت رفتاری شما می افزاید آموزشی

۹. بدن خود رو دوست بدارین

خوب لباس پوشیدن و حرکات مناسب نشونه اعتماد به نفس هستن. لازم نیس اندامی ایده آل داشته باشین. کی گفته که همه باید هم قد «کریستیانو رونالدو» یا به زیبایی فلان هنرپیشه هالیوودی باشن. خود رو دوست بدارین، خوب لباس بپوشید و مطمئن باشین که همه ما مثل آفریدگارمان قشنگ هستیم. زیباییا و نقاط قوت خود رو ببینین و در عین حال سعی کنین عیبای تون رو رفع کنین. مثلا اگه چاق هستین، ورزش کنین. هر کاری که باعث می شه احساس بهتری نسبت به خود و ظاهرتون داشته باشین، انجام بدین و هیچوقت اجازه ندین عیب ظاهری اعتماد به نفس تون رو کاهش بده. به یاد داشته باشین که جذابیت رفتاری یعنی قبول کردن هر اون چیزی که دارین و هستین.

۱۰. یادتون باشه اعتماد به نفس با گستاخی متفاوته

۱۰ نکته شگفت انگیزی که بر جذابیت رفتاری شما می افزاید آموزشی

اعتماد به خود و اهمیت دادن به ظاهر، خیلی خوبه، اما زیاده روی نکنین. اینکه فقط از خود تعریف کنین و به بهای دیده شدن بقیه رو ندیده بگیرین، نه تنها جذابیت رفتاری شما رو زیاد نمی کنه، بلکه حتی باعث می شه از چشم بقیه بیافتید. منم منم و خودنمایی شما رو دوست نداشتنی و غیرقابل رفت و اومد می کنه. واسه فرار از تله ی غرور سعی کنین به بقیه اهمیت بدین، از بقیه تعریف کنین و البته با مهربانی تون اونا رو خوشحال کنین، چون هیچی مثل مهربانی نمیتونه به جذابیت شما اضافه کنه.

پیشنهاد:

  • همیشه صاف راه برید و سرتون رو بالا بگیرین. کمتر غُر بزنین، اخم نکنین و خوشحال باشین. شونه های افتاده و اخمای در هم، چیزی جز مریضی به بقیه منتقل نمی کنه. جذابیت رفتاری کجا و اخم و غم و خستگی کجا؟
  • این قدر روی عیبا و مشکلای تون متمرکز نشید. ارزشا و نقاط قوت خود رو شناسایی و روی اونا حساب کنین. من فراموشکارم، من کم رو هستم، من بی دقتم، من قد کوتاهم و… . این جملات منفی فقط انرژی شما رو واسه پیشرفت می گیرن و از جذابیت رفتاری تون می کاهند. نیمه ی پُر لیوان رو ببینین و شکرگزار باشین.
  • گذشته ها، گذشته. این قدر در گذشته نمانید. اشتباهات خود رو از یاد ببرین، البته سعی کنین از اونا درس بگیرین و تکرارشان نکنین. ولی غصه نخورید و بدونین که هیچ وقت واسه جبران کردن دیر نیس.
  • وسط حرف بقیه پریدن، یکی از عوامل اصلی از دست دادن جذابیت رفتاریه. این عادت رو از خود دور نگه دارین و اونو ترک کنین. اگه هم ناخواسته بین حرف کسی شیرجه زدید، خیلی سریع از اون عذرخواهی کنین و دیگر به صحبت کردن ادامه ندین، تا حرفش تموم شه.
  • همه ما بعضی وقتا در برخوردهای اجتماعی دچار مشکلاتی مثل اضطراب یا خجالت میشیم. این مشکل عمومیه و با تمرین ، صحبت در جمعای خانوادگی و بزرگ کردن حلقه ارتباطات کم کم رفع می شه. واسه رفع این مشکلات فقط باید وقت صرف کنین و یواش یواش اونا رو از بین ببرین.
  • با خودتون و بقیه صادق باشین. ورزش کنین و به بدن و ظاهرتون برسین. خود رو دوست داشته باشین و همیشه واسه بهتر شدن سعی کنین.

به طور خلاصه، جذابیت رفتاری یعنی استفاده ی درست از شوخ طبعیِ کلامی، داشتن حس اعتماد به نفس و رفت و اومد و رابطه با بقیه. بقیه رو دوست بدارین، با اونا رفت و اومد کنین و با اعتماد به خود و راستی و اضافه کردن چاشنی شوخی و طنز در دل اونا جای بگیرین. یادگیریِ اصولِ جذابیت رفتاری، کار خیلی سختی نیس. با رعایت این نکات بهتر و بهتر شید و خوشحال زندگی کنین.

منبع : wikihow.com

 


دسته‌ها: آموزشی