چه شما متخصص شغل خود باشین، چه مالک شرکتی کوچیک یا پدر پرمشغله ی فرزندانی که به هر دلیل مادری بالای سرشون نیس، مثل همه افراد، در قید و بند محدود کردن زمانی هستین. البته همه افراد طیف متنوعی از مسئولیتایی رو بر عهده دارن که باید انجام شون دهند، مثلا همه ما با رقابتای مشابهی روبه رو میشیم و بخاطر این، باید زمان خود رو به نحوی موثر مدیریت کنیم تا به موفقیت دست پیدا کنیم. در این مقاله با ۱۰ نکته واسه مدیریت زمان آشنا میشید.

۱۰ نکته طلایی واسه مدیریت زمان که هرکی باید بدونه آموزشی

خیلی از افراد واسه کسب اینجور مهارتی سعی و تقلای بسیاری می کنن، چون که یک دلیل ریشه ای پشت این سعیای اونا هست. اینکه افراد از درک فرق بین زمان ساعتی و زمان واقعی عاجزند، ولی حقیقت اینه که زمان ساعتی به میزان دقیق ثانیها، دقیقها و ساعتای هر روز مربوط می شه و زمان واقعی یه چیز نسبیه و می تونه طبق نوع فعالیتی که بر عهده دارین و نگاه شما در نحوه ی انجام اون فرق داشته باشه.

۱. ایجاد الگوی خواب مناسب

۱۰ نکته طلایی واسه مدیریت زمان که هرکی باید بدونه آموزشی

کلید بهره وریِ هر روز، از شب قبل شروع می شه، چون که الگوی مناسب خواب کیفیت روز پربار رو هم تعیین می کنه. به گفته دکتر استفانی سیلبرمان، روان شناس بالینی، بهترین راه واسه رسیدن به این الگو، تغییر چرخه خواب در یک روند افزایشای ۱۵ دقیقه ایه تا بشه آخرش به یک روال موفق رسید که خیلی راحت هم بشه اونو پایدار نگه داشت. پس اگه می خواید که زودتر از خواب بلند شین و احساس خستگی و خواب آلودگی نداشته باشین، باید در یک دوره ۳ تا ۴ روزه هر روز ۱۵ دقیقه زودتر از خواب بیدار شید تا در این صورت موافقت بدن خود رو با الگوی مناسب خواب مورد نظرتون به نحوی موثر تضمین کنین. شما می تونین این چرخه رو مرتبا تکرار کنین تا اینکه با این الگو حس راحتی داشته باشین و چرخه خواب خود رو به نحوی تنظیم کنین که بتونین هر روز در زمان بهتری بیدار شید.

۲. مسئولیتایی رو که از نظر فیزیکی نزدیک به هم هستن در اولویت بذارین

وقتی که از خواب بیدار شدید و آماده ی روز جلو خود شدید، با انجام مسئولیتا و وظایف به ترتیب منطقی که طبق موقعیت مکانی اولویت بندی می شن، می تونین در زمان خود صرفه جویی کنین. مثلا، اگه صبحانه رو در آشپزخانه آماده می کنین، باید وظایف دیگری که در آشپزخانه دارین هم انجام بدین و بعد به دیگر کارای خود بدین. اگه میتونین که حجم بالایی از وظایف رو در یک موقعیت مکانی ثابت و در مدت زمان مشخصی انجام بدین، بجای اینکه مرتبا از جایی به جای دیگر برید و باز به سر جای اول خود برگردین، می تونین یک برنامه زمان بندی شده ی کارامدتری بسازین که بر انجام اهداف تون متمرکز باشه. هر چند که این کار لازمه تغییر در نگاه تونه، اما اینجور برنامه ریزیایی بهره وری بیشتر شما رو طبق اقدامات مستقیم تضمین می کنه.

۱۰ نکته طلایی واسه مدیریت زمان که هرکی باید بدونه آموزشی

۳. به امتیازات رفت و آمدهای تکراری روزانه فکر کنین

۱۰ نکته طلایی واسه مدیریت زمان که هرکی باید بدونه آموزشی

انجام چند کار با هم بیشتر به عنوان معیاری واسه بهره وری دید می شه، اما افراد در بیشتر مواقع در نگاه های خود زیاد از حد جاه طلب هستن و بیشتر تمایل دارن تا به جای کمیت، از کیفیت کار خود بزنن. پس در صورتی که چند کار رو با هم انجام میدید، حتما در انتخاب وظایف خود بیشتر گزینشی عمل کنین تا بتونین بین رسیدن به اهداف و استاندارد بالای خروجی کاراتون توازنی به وجود بیارین. اگه واسه رفت و اومد به محل کار خود به جای خودروی شخصی از وسائل نقلیه ی عمومی استفاده می کنین، مثلا می تونین وقت بیشتری واسه انجام وظایف خود بسازین تا اینکه در آخر ساعت کاری قبل از پریدن به خودروی خود و راهی خونه شدن مجبور شید باعجله ایمیلا رو نگاهی سرسری و گذرا بندازین. افراد حرفه ای می تونن تا میزان ۱۰ درصد از کار روزانه خود رو در راه رفت و اومد به محل کارشون بکنن، پس رفت و آمدهای تکراری فرصت بی مانندی واسه ایجاد بهره وری در طول این زمان اضافی جفت و جور می کنن.

۴. ناهار سالم و متعادلی بخورین

غذایی که می خورید هم، چهمیان وعده مختصری باشه چه ناهاری کامل، در جای خود اهمیت بسیاری داره. وقتی برنامه ریزی پرمشغله ای داریم، عادات غذایی به آسونی کنار گذاشته می شن چراکه ما در اینجور اوقاتی بیشتر تمایل داریم خوراک کوتاه قندی یا ناهار فست فودی بخوریم تا انفجاری از انرژی سریع و گذرایی واسه بدن خود جفت و جور کنیم. نه تنها استفاده ی تولید کننده از زمان به توانایی شما در پخش متعادل جذب کالری در سراسر روز متکیه، بلکه حتما باید اطمینان حاصل کرد که وعده ناهار خود رو به میزان صحیحی صرف می کنیم. اگه خانوما بخوان در سراسر روز کاری خود تولید کننده و پربازده باشن، در وعده ناهار خود به ۴۰۰ تا ۶۰۰ کالری احتیاج دارن و گزینه ایده آل اونا شامل تغذیه ای با کربوهیدرات پایین و فیبر بالا می شه (مثل نون سبوس دار، میوه و سبزیجات). اگه بهمیان وعده کوتاه بعدازظهری احتیاج پیدا کردین، بهتره از مواد غذایی که انرژی خود رو آهسته آزاد می کنن، مثل موز یا آووکادو بخورین.

۵. بعد از ناهار یک چُرت انرژی زای ۲۰ دقیقه ای بزنین

۱۰ نکته طلایی واسه مدیریت زمان که هرکی باید بدونه آموزشی

معروفه مارگارت تاچر، اول وزیر معروف انگلیسی، در پراسترس ترین زمان صدارت خود واسه حفظ کنترلش بر دولت خود درزمان ساعات کاری چرت می زد. تاچر به جای اینکه ۶ تا ۸ ساعت خواب بی معطلی داشته باشه، چرتای ۲۰ دقیقه ای منظمی می زد تا کمبود خواب خود رو جبران و مغزش رو دوباره شارژ کنه. یکی از تکنیکای اثبات شده ی علمی که هشیاری پر و کارکرد حرکتی افزونی رو در زمانِ احتیاج جفت و جور می کنه، یک چرت ۲۰ دقیقه ای انرژی زای بعد از ناهاره. شما با استفاده از این تکنیک و بدون احتیاج به محرکای مصنوعی مثل کافئین می تونین بهره وری و بازده تون رو در سراسر روز افزایش بدین.

این مطلب رو هم توصیه می کنم بخونین:   ۱۰ نکته لازم واسه تغذیه که خانومای ورزشکار باید بدونن

۶. بین کار با رایانه یا هنگام تمرکز، استراحتای کوتاه منظمی به خود بدین

با گذر زمان در طول روز ممکنه فهمیده باشین که کج ایجاد شده یا تمرکزتان رو از دست دادین. این به دلیل خوندن، رانندگی یا چشم دوختن بیشتر از اندازه به نمایشگر رایانه تونه که می تونه موجب خستگی شدید چشم شه که این وضعیت می تونه آخرش به حساسیت نوری و درد گردن، کتف یا کمردرد طولانی یه مدت منجر شه. این تکنیک در کوتاه مدت شاید مانع از انجام به درد بخور و موثر وظایف تون شه، بخاطر این حتما هر جا که امکان اون پیش اومد از این استراحتای کوتاهِ منظم به خود بدین. با توجه به اینکه خستگی چشم در ۵۰ تا ۹۰ درصد همه کارمندانِ پشت رایانه نشین دیده می شه، این افراد هم می تونن از خودشون اینجوری حفاظت کنن که محیط کار خود رو به شکلی تنظیم کنن که صفحه نمایشگر کمه کم ۵۰ سانتی متر با چشمان شون فاصله داشته باشه.

۷. حاصل کار رو پیش خود مجسم کنین و روی رسیدن به هدف متمرکز بمونین

۱۰ نکته طلایی واسه مدیریت زمان که هرکی باید بدونه آموزشی

در مورد موضوع تمرکز، هرچه به پایان روز کاری خود نزدیک تر میشیم، انجام وظایف و پروژه ها به راه در حال افزایشی سخت تر می شه. نبود تمرکز همیشه پس ی خستگی روانی نیس، هر چند عوامل حواس پرتی بیشتر به عنوان هشدارهایی عمل میکنن که از ما می خوان توجه مون رو به چیزای دیگری متمرکز کنیم. به باور دیوید راک، از موسسان انستیتو Neuro Leadership، مغز آدم خوب نسبت به حواس پرتی تنظیم شده و به شکل خودکار و تقریبا به راه توقف ناپذیری نسبت به حواس پرتی واکنش نشون می ده. با باخبر شدن از این نکته کمه کم می تونین تا حد امکان بر انجام یک هدف خاص متمرکز بمونین، همونجوریکه تجسم نتیجه کار و رضایت خاطری که این نتیجه داره هم شما رو در این کمک می ده.

۸. از فناوری واسه افزایش بهره وری در شب استفاده کنین

پیشرفت فناوری نسبت به کارمندان هم مهربون بوده و یه سری از ابتکاراتی رو موجب شده که به بهره وری شما کمک می کنن و زمان بندی پرتب و تاب تون رو تخفیف و آرامش میدن. اگه شما کارآفرینی هستین که به شکل تموم وقت از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعدظهر فعالیت دارین و در عین حال وقتی هم به خونه برمی گردید مجبورید در نقش مدیر یک وبلاگ انتفاعی رو اجرا کنین، مثلا می تونین از بین مجموعه خیلی از سایتای میزبان وُردپرسی انتخاب کنین تا بتونین محتوای تون رو امن نگه دارین و پلاگینا و تمای جدید رو هم به شکل خودکار به روزسانی کنین. با جستجو در بین ابتکارات برتر فناوری و اجرا اونا در برنامه ریزی روزانه خود می تونین چندین مراحل رو خودکار پیش ببرین و میزان خیلی از زمان رو هم واسه خود صرفه جویی کنین.

۱۰ نکته طلایی واسه مدیریت زمان که هرکی باید بدونه آموزشی

۹. شبا فعال باشین و ورزش کنین

۱۰ نکته طلایی واسه مدیریت زمان که هرکی باید بدونه آموزشی

با همه کار و وظایف حرفه ای که در طول روز انجام میدید، می تونین آخرش از وقت تون واسه استراحت و تمدد اعصاب بهره بگیرین و کارای شخصی روزانه خود رو انجام بدین. این زمان فرصتی ایده آل واسه ورزشه، چون که باور بر اینه که اگه ورزشای قلبی-عروقی در شب انجام گیرند، به بهتر شدن کارکرد فیزیکی بدن تون کمک می کنن و باعث می شن حالت روانی هشیارتری داشته باشین و از میل به صرف غذای کوتاه و از دست دادن تمرکز لازم واسه وظایف دیگری که قبل از رفتن به رختخواب باید انجام بدین، جلوگیری می کنه. ورزشای عصرگاهی بیشتر کمتر از ورزشای صبحگاهی با عجله بیشتری انجام می شن و همین موجب می شه که بتونین آخر بهره رو از اوقات خود ببرین و از رژیم جسمی سودمندتری در دوره زمانی مشخصی لذت بیشتری ببرین. اگه می خواید بیشتر درمورد فرق ورزش صبح و عصر بدونین اینجا رو کلیک کنین.

۱۰. آهنگ بیدارباش آروم و ملایمی واسه خود تنظیم کنین

۱۰ نکته طلایی واسه مدیریت زمان که هرکی باید بدونه آموزشی

افرادی که نمی تونن خودشون سر صبح بیدار شن، بیشتر به فکر این می افتن که بلندترین و گوش خراش ترین آهنگ اخطار قابل تصور رو واسه بیداری خود تنظیم کنن. این کار واقعا لزومی نداره. بهتره بدونین که بیدار شدن یهویی از خواب اثر کمی بر بهتر شدن سطح هشیاری روانی یا اشتیاق به روز پیش رو داره. به جای اون می تونین به ریتم ساعت طبیعی بدن خود یا نشونه های طبیعی واسه بیداری آروم و راحت تر متکی باشین، مثل صداهای آرامش بخش باران در جنگل یا نور بیدارباشی که کم کم بیشتر می شه و با افزایش نور، اتاق رو روشن می کنه.

منبع : lifehack.org۱

دسته‌ها: آموزشی